top of page

Моя позиція щодо УКУ


Після мого гострого допису про Школу журналістики УКУ, чимало людей пишуть мені у приват, запитуючи мою думку щодо УКУ. Тому вирішив уточнити.


Коли Блаженніший Святослав став Патріархом він сказав, що не бачить УКУ без УГКЦ і УГКЦ без УКУ. Ці його слова повинні стати девізом для усієї місії цього навчального закладу. Вони підкреслюють, що УКУ виросло з лона Церкви, а конкретно УГКЦ. Створення цього навчального закладу стало здійсненням мрії багатьох поколінь українських єрархів, богословів, тощо. Зокрема Слуги Божого Митрополита Андрея Шептицького. Цей заклад у часи перемін дуже потрібний для того, щоб виховувати різних спеціалістів, які базуватимуть свою життєву місію на євангельських принципах.


Проте, як і кожний Університет, так само і УКУ у своїй історії мусить пережити і нелегкий період розвитку. Моїм бажанням і прагненням є, щоб цей Університет справді став кузнею зрілих християн, а також місцем діалогу зі світом. Однак такого діалогу, у якому б християнська позиція вміла себе належним чином представити, а не йшла на торги сумлінням та принципами християнської моралі і науки Церкви.


Цього року, коли святкуємо рік Митрополита Андрея Шептицького Блаженніший Святослав скерував до УКУ листа, у якому зокрема нагадав про те, що:


«Католицький університет повинен "наповнювати свої дослідження, викладання та іншу діяльність католицькими ідеалами, принципами та підходами», щоб «католицьке вчення та спосіб життя впливали на всю університетську діяльність» .


Водночас кожен католицький університет зобов’язаний «зробити відомою власну католицьку ідентичність через проголошення своєї місії» і «через свою структуру та свої правила повинен забезпечувати засоби, які б гарантували вияв та збереження цієї ідентичності» , щоб вона впливала і зумовлювала «будь-яку офіційну дію чи зобов’язання університету» .


Щоб досягнути цієї мети, слід чітко інформувати весь університетський персонал, особливо викладачів та адміністраторів, під час прийому на роботу «про католицьку ідентичність закладу та її значення, а також про обов’язок сприяти чи щонайменше поважати цю ідентичність».


При цьому Блаженніший закликав спільноту УКУ "неухильно їх дотримуватися та узгоджувати з ними свої статути, а також за згодою церковної влади розробити власні чіткі правила та норми, які б спиралися на відповідні документи Церкви, Кодекс канонів для Східних Церков та партикулярне право нашої помісної Церкви і були обов’язковими до виконання для всіх викладачів, працівників і студентів.


Прошу спільноту Університету щоразу глибше вивчати, чіткіше висловлювати і роз’яснювати широкому загалу місію УКУ, ґрунтуючись на католицькій, східнохристиянській та українській ідентичності цього навчального закладу».


Зрозуміло, що причиною написання листа Блаженнішого став не тільки ювілей 150 ліття від дня народження Митрополита Андрея, але проблеми цього церковного навчального закладу, які вийшли на яв. Якщо б вони не вийшли на яв, то Глава УГКЦ не писав би цього листа публічно, а приватно спільноті УКУ.


Існування проблем у різних етапах розвитку такої потужної інституції як УКУ є нормальними. Вони, зрештою, існують всюди. Однак, до УКУ привернена особлива увага, оскільки тут виховується молоде покоління! Саме тому, не можна не реагувати на відверті та несумісні з навчанням Церкви дописи студентів і викладачів УКУ. Зі своєї сторони це я і намагаюся робити.


Хтось запитає мене про те, чому приватно не розмовляю про це з представниками УКУ? Відповідаю: розмовляв і розмовляю. Однак, після однієї з таких розмов деякі чільники УКУ перестали зі мною вітатися християнським привітом, а інші відповідно відреагували у соціальних мережах. Через те все це спонукує мене писати про певні речі публічно. Готовий до дискусії і діалогу!


На закінчення хочу подякувати тим студентам і викладачам УКУ, які незважаючи на тяжкий період всередині Університету відстоюють свої християнські позиції. Дякую усім тим, які не можуть публічно висловлювати і приватно мені пишуть! Вірю, що пройшовши випробування сучасністю, УКУ стане справді Українським Католицьким Університетом. Поможи, Господи!


Львів, 28 липня 2015 року Божого

Comentarios


bottom of page